Single Blog

WordPress Sorunlarını Giderme

WordPress, en çok kullanılan web sitesi platformlarından biridir. Son derece popüler olan bu platformda sadece birkaç dakika içinde çözebileceğiniz, sıklıkla karşılaşılan bazı sorunlar da vardır.

 Not: WordPress sorunlarını giderirken,

makalesinde gösterildiği gibi hata ayıklama özelliğini etkinleştirmek faydalı olabilir.. Ayrıca

makalesinde gösterildiği gibi Sayfa Oluşturucu’daki bazı uyumluluk sorunlarının farkına varmak da yararlı olabilir..

WordPress sitem yavaşladı

Sorun: WordPress blogunuza ziyaretçiler her eriştiğinde sunucu, PHP komut dosyalarını işler ve veritabanı bağlantısı kurar. Diğer bir deyişle pek çok iş yapar. Siteniz ne kadar yoğun olursa bu işlem de o kadar yavaş hale gelir.

Sayfaların yavaş yüklenmesi, ziyaretçilerin sitenize gelme isteğini kaçıracağından büyük bir sorundur. Bu durum genellikle yavaş olan başka sunucularda barındırılan, hatalı olarak yapılandırılmış veya düzgün çalışmayan eklentilerden veya görsellerden kaynaklanır.

Çözümler:

  • W3 Total Cache, WP-Super-Cache veya WP-DBManager gibi eklentileri yükleyin.
  • Dışarıdan gelen görsellere yönlendiren bağlantıların yerine WordPress sitenize yüklenen görselleri ekleyin.
  • Yavaşlamanın en çok hangi eklentiden kaynaklandığını bulmak için tüm eklentilerinizi devre dışı bırakıp ardından tek tek etkinleştirin.
 Uyarı: Yönetilebilir WordPress kullanıyorsanız WP-Super-Cache veya W3 Total Cache gibi önbellek eklentilerini yükleyemezsiniz. Bunun nedeni, Yönetilebilir WordPress’in web sitenizi hızlandırmak için önbelleğe alma işlemini hâlihazırda yürütüyor olmasıdır.

WordPress, yükleme sırasında veritabanıma neden bağlanamıyor?

Sorun: WordPress’i hosting hesabınıza manuel olarak yüklediyseniz ve WordPress’e bağlanmaya çalışırken “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” mesajını alıyorsanız wp-config.php dosyanızı veritabanı sunucularımızla çalışacak şekilde değiştirmeniz gerekir.

Blogum boş sayfa olarak geliyor

Sorun: Bozuk temalar, özellikle de blogunuzu başka bir hosting sağlayıcısından taşıdığınız durumlarda boş sayfa yüklenmesine neden olabilir.

Çözüm: Temanızı varsayılan temayla değiştirdikten sonra kullanmak istediğiniz temayı yeniden yükleyin.

  1. WordPress Panonuza Gidin.
  2. Görünüm seçeneğine tıklayın. Varsayılan tema listelenir.
  3. Varsayılan temanın altındaki Etkinleştir seçeneğine tıklayın. Görünüm sayfası yeniden yüklenir.
  4. Kullanmak istediğiniz temada Etkinleştir seçeneğini tıklayın veya yeni bir tema seçin.
  5. İstediğiniz temayı bulunca Görünüm sayfasına geri dönüp istediğiniz temayı seçin ve ardından Etkinleştir seçeneğine tıklayın.

Sorun: Belirlenmemiş.

Çözüm: Yukarıdaki işlemleri denediyseniz wp-config.php dosyasındaki WP_DEBUG ve WP_DEBUG_LOG değerlerini etkinleştirmeniz gerekir. debug.log dosyasındaki içerikler, size ve site yöneticinize sorunu belirli bir eklenti, tema veya yapılandırma seçeneğine indirgemenize yardımcı olur. Yardım için bkz.

.

 Not: Size kolaylık olması açısından, üçüncü taraf ürünlerin kullanımıyla ilgili bilgiler sağlıyor, ancak bu ürünleri önermiyor ya da doğrudan desteklemiyoruz. Ayrıca söz konusu ürünlerin işlevi ya da güvenirliğinden sorumlu değiliz.

Sayfamda yaptığım değişiklikleri Sayfa Oluşturucu’da göremiyorum

Sorun: Değişiklikler yayınlanmıyor.

Çözüm: Yaptığınız değişiklikleri WordPress’te görebilmek için güncellediğiniz Sayfaları yayınlamanız gerekir. Kaydet ve Çık düğmesini kullandığınızda sayfalarınızın yalnızca taslakları kaydedilir. Bu nedenle sayfalarınız, Sayfa Oluşturucu’dan yayınlamadığınız sürece WordPress’te görünmez.

Yanlışlıkla sayfa düzenini ve içeriği sildim

Sorun: Sıfırdan başlamak zorunda kalmadan bunları geri alabilir miyim?

Çözüm: Sayfa Oluşturucu’da Şablonlar seçeneğine tıklayıp sayfanız için bir düzen seçtikten sonra Mevcut içerik/düzeninizi yerleştirin ya da Sayfanızın alt kısmına ekleyin.

E-postayla kaydolma formunu sayfa içeriğine nasıl ekleyebilirim?

Sorun: Varsayılan olarak alt bilgide bulunuyor, bunu sayfaya nasıl ekleyebilirim?

Çözüm: Sayfa Oluşturucu’dan WordPress Pencere Öğeleri seçeneğine tıklayıp GoDaddy Email Marketing’yı bulun. Pencere öğesini sayfanıza sürükleyin.

Sosyal medya düğmelerini sayfa içeriğine nasıl ekleyebilirim?

Sorun: Varsayılan olarak alt bilgide bulunuyor, bunu sayfaya nasıl ekleyebilirim?

Çözüm: Sayfa Oluşturucu’dan WordPress Pencere Öğeleri seçeneğine tıklayıp GoDaddy Email Marketing’yı bulun. Pencere öğesini sayfanıza sürükleyin.